Muzeum krojů

představení muzea
Vážení vedoucí souborů a čtenáři časopisu Folklor. Již několik let se zabýváme vyhledáváním a shromažďováním starých krojů a krojových součástí, vyšívaných a paličkovaných věci, starého prádla (osobního i ložního), bot, bižuterie, hraček, panenek, porcelánu, prostě všeho, co se ve starších dobách v domácnostech používalo k životu, práci i zábavě.
Muzeum, které chceme otevřít, je určeno též pro záchranu starých a třeba hodně poškozených věcí. Základní náplň muzea bude obsahovat ukázky českých, moravských a slezských krojů od Aše na slovenské hranice, později snad také kroje slovenské a Podkarpatské Rusi. Naše muzeum má za cíl ukázat práci a umění našich předků, jejich lásku k ruční práci, která vyzařuje z každého kousku kroje, prádla, dečky, panenky, z každého předmětu, který naši předci užívali.
Hlavním cílem je zachránit vše, co ještě zůstává v šuplatech a na půdách jakkoli špinavé, potrhané či jinak znehodnocené; poznali jsme, že i část se dá ukázat či dokreslit na předlohu, dle které může na obnově pracovat jak dítko školou povinné, tak dospělá osoba.
V rámci našeho muzejního programu chceme nabídnout městům spolupráci při krátkodobých výstavách, školám např. prohlídky s výkladem. Zájemkyně budou mít možnost vybrat si podvinek či předlohu k vyšívání dle starých vzorů. Naším přáním je nabídnout návštěvníkům výrobky z domovů seniorů a drobných výrobků dovedných řemeslníků a znalců starých technik a řemesel ze všech koutů naší republiky. Hodláme uskutečnit výstavy také v zahraničí a reprezentovat tak nejen krásu prací našich předků, ale také představit obnovená stará řemesla prostřednictvím dnešních výrobků.
Ty, které upoutala naše výstava v Karlových Varech, v Hostivaři v Toulcově dvoře nebo v poslední době na Praze 1 v ulici Na Florenci, se k nám rádi vrací nejen si popovídat, ale také donést ještě co bylo doma zapomenuto. S nadšením nám přinášejí kousek staré kraječky, výstřižek z novin, knížku, fotografii, pohled, předlohu či celý kroj. V současné době vlastníme 120 krojů a několik neúplných.
Naším současným největším problémem jsou vhodné prostory. Vše, co nám bylo doposud nabídnuto, bylo drahé nebo příliš malé. Nové muzeum potřebuje také starý nábytek, panny do výloh, krejčovské panny, i vše možné na ukázku života našich předků.
Pro naplnění našich cílů zakládáme Občanské sdružení Kroje a na vás se obracíme s výzvou: Staňte se i Vy členy! Informace získáte na tel.: 737 907 979 nebo na e-mailové adrese: kroje@seznam.cz. Za záchranu všeho dobrého a starého pro naše potomky

Věra Čurdová