VŘSR překonali pětkrát

Do pohádkového areálu u Perníkové chaloupky na Pardubicku se ve státní svátek 28. října 2008 vrátila Perníkiáda s Velkými Říjnovými Sportovními Rekordy (VŘSR).
Perníkiáda je nepochybně největší sportovní událostí Perníkového hejtmanství. Do bojů o perníkijské medajle, které napekla paní Ježibaba, se v průběhu dne zapojilo celkem 222 registrovaných závodníků ve věku 1-71 let!
Toto sportovní klání by se nemohlo uskutečnit bez vynikající spolupráce s pardubickými (old)skauty. S jejich tabulkami koeficientů pro přepočítání handicapu věku a pohlaví a výkonným procesorem značky Želva se soutěží mohli zúčastnit všichni zájemci - děti i dospělí. Reálně dosažený výsledek byl přepočítán, a tak i děcko mohlo překonat své zdánlivě silnější či rychlejší soupeře.
Perníkiáda s VŘSR 2008
Zahajovací výstřel VŘSR
Perníkiádu s VŘSR zahájil výstřel ze startovacích pistolí v 10.00 hodin.
Soutěžní disciplína Popelení
Soutěžní disciplína Popelení se kvůli dešti uskutečnila v Perníkové chaloupce
Vzhledem k nepříznivému deštivému počasí se úvodní soutěžní disciplína Popelení přesunula do Perníkové chaloupky. Po dramatickém souboji v přebírání červených a bílých fazolí s kukuřicí prokázala největší zručnost jedenáctiletá Lucie Svobodová s výsledným časem 114 vteřin a překonala VŘSR z loňského roku Terezy Svobodové (128 vteřin). Ta nyní skončila na 2. místě s časem 145 vteřin před čtyřletou Anežkou Kratinovou s přepočítaným časem 152 vteřin.
Popelení
Také následující soutěžní disciplína Liščí běh s pytlem zázvoru kolem Ohniště pro 12 měsíčků přinesla překonání VŘSR z loňského roku, který držela Nella Hodovalová (3,13 vteřin). Novou rekordmankou se stala dvouletá Anetka Šverclová s výkonem 2,78 vteřin. Na druhém místě skončila sedmiletá Anna Ptáčková (3,38 vteřin), na třetím čtyřletá Kateřina Svobodová (3,92 vteřin). Sice bez perníkijské medaile, ale s diplomem za mimořádný výkon skončila paní Květa Kotoučová (68 let) s výsledným časem 5,17 vteřin, který ji katapultoval na krásné 15. místo.
Liščí běh s pytlem zázvoru
Překonán byl také VŘSR v disciplíně Saxanin hod koštětem, jehož držitelem byl od loňského roku Luboš Franc (22 metrů). Rekord vytvořila a zlatou pernikijskou medaili letos získala čtyřletá Beata Svatošová s přepočítaným výsledkem 24,9 metrů před sedmiletou Annou Ptáčkovou (24,33 m) a čtyřletým Vojtěchem Adámkem (20,55 m). Jenom o 60 cm utekla medaile Janu Novákovi (14 let). Nejlepšímu z dospělých Romanu Linhartovi (26 let) k získání perníkijské medaile chybělo 5 metrů.
Saxanin hod koštětem
Také v následující disciplíně Sedmimílový skok jsme byli svědky dramatického souboje na smekající se mokré trávě. Sedmileté Anně Ptáčkové se podařilo překonat 2 roky starý rekord Elišky Posledníkové (21 metrů) a vytvořit nový VŘSR 25,21 metrů. Jako druhá skončila devítiletá Gabriela Pourová (18,86 m), třetí medaili si odnesl stejně starý Michal Janeček (18,81 m). Jeho babička Hana Janečková ve věku 59 let skončila na krásném osmém místě s výkonem 17,37 metrů a stejně starý dědeček Vladimír Janeček až na 50.místě (10,15 metrů).
Sedmimílový skok
Ani VŘSR z roku 2006, který v disciplíně Běh za drakem na hrad Kunětická hora vytvořil Vojta Schejbal (175 vteřin), nebyl pokořen. Nejlepšího výsledku dosáhla jedenáctiletá Žaneta Laubová (210,4 vteřin) před čtyřletým Janem Latou (226,4 vteřiny) a stejně starou Kateřinou Svobodovou (235,2 vteřin). Mezi obdivuhodné výsledky lze jistě zařadit i výkon 253 vteřin pana Jiřího Brycha (68 let), který skončil osmý.
Běh za drakem na hrad Kunětická hora
Stejně jako vloni byla disciplína Čapí stoj na jedné noze v režii známých borců. Devítiletá Gabriela Pourová překonala svůj VŘSR z loňského roku (6.180 vteřin) a uzavřela až na 9.878,1 vteřinách. Velmi zdatně ji sekundovala o dva roky starší Natálie Slivková, jež vzhledem k o dvě desetiny menšímu koeficientu handicapu dosáhla výsledku 8.838,3 vteřin. Na třetím místě se shodným časem 4.212 vteřin umístily Lenka Voláková (33 let) a Petra Pourová (34 let). Desetiletá Michaela Severinová skončila čtvrtá (3.630 vteřin).
Čapí stoj na jedné noze
Nového VŘSR jsme se nedočkali u disciplíny Vrh pytlem do dálky, když v roce 2007 Patrik Pavelka dosáhl 13,90 metrů. Rekordmankou letošního roku je tříletá Anežka Veselá s přepočítaným výkonem 11,20 metrů, za ní se umístil tříletý David Král (9,95 m) a Eliška Gajdošová (9,67 m). Na čtvrtém místě, a tedy bez medaile, skončila šestiletá Nikola Michálková (9,43 m). Petr Král (46 let) s výkonem 9,34 metrů dosáhl na místo páté.
Vrh pytlem do dálky
Nepochybně velkou výzvou do budoucna zůstal nepřekonaný VŘSR z roku 2006 u pernikijské disciplíny Běh pro živou vodu, kterou Adam Pejchl zvládnul za 5,56 vteřin. Letos se nejlépe umístila Ola Gajdošová (10,94 vteřin) před Denisou Náměstkovou (11,34 vteřin) a Natálií Slivkovou (11,99 vteřin).
Běh pro živou vodu - Denisa Náměstková
Běh pro živou vodu - Natálie Slivková
Výše uvedené medailové disciplíny s překonáváním VŘSR doplnilo po celý den množství "drobných" sportovních soutěží (obskakování žabí královny, lovení či motání rybiček, házení oříšků do Popelčiných střevíčků, jízda na lopatě Ježibaby, atd.), po jejichž absolvování každý obdržel drobný dárek.
Lovení rybiček
Sláva patří vítězům, čest poraženým a velké poděkování pardubickým (old)skautům i mediálním partnerům za zveřejněné pozvánky (Pardubický deník, MF Dnes, artkino Centrál HK).