Informace z Proglasu

pořady
Dobrý den,
dovoluji si zaslat tři aktuální informace:

1. Ve Folklorním okénku ve středu 20. června přineseme reprízu rozhovoru s Kamilem Jindřichem z Domažlické dudácké muziky z Domažlic. Pořad přijměte jako hudební pozvánku na MFF Strážnice 2007, kde bude hlavní sobotní pořad věnován Chodsku. Začátek Folklorního okénka ve středu za pět pět odpoledne.
2. V sobotu 23. června vysíláme přímý přenos z MFF Strážnice 2007. v 17.30 naladíte pořad Zazpívejme sobě a pospolu, aneb jídlo a pití v lidových písních. Zahrají muziky Kašava, Mladina a Mladí Burčáci. Zpívat budou všichni přítomní :-)
3. Osobně si Vás dovoluji pozvat na pořad DOMOVINA v rámci MFF Strážnice 2007. Jednou za dva roky se ve Strážnici potkávají muziky a soubory národnostních menšin žijících na území Česka. Pořad bude v neděli 24. 6. v 10.00 na amfiteátru Bludník, budu ho provázet slovem a na setkání se Vámi se moc těším :-)

Přeji Vám krásné dny a těším se naslyšenou a naviděnou!
Helena Bízová
tajemnice redakce
Radio Proglas
Barvičova 85, 602 00 Brno
www.proglas.cz
tel: +420 543 217 241
redakce@proglas.cz, bizova@proglas.cz
skype: proglas_bizova

Domovina, POŘAD NÁRODNOSTNÍCH MENŠIN ŽIJÍCÍCH V ČESKÉ REPUBLICE
Na území České republiky žijí příslušníci řady národnostních menšin. Podle úředních podkladů jejich počet nepřesahuje 5 % z celkového stavu obyvatel země. Některé neoficiální podklady jej ještě navyšují. Vedle tzv. "tradičních" minorit, jež u nás pobývají už mnohá staletí (např. Němci, Židé, Poláci, Slováci, Maďaři či moravští Chorvaté aj.), k nám přicházejí a usazují se lidé jiného etnického původu. Často velmi exotického. Ti se však do společenského života země zatím příliš nezapojují. I když i zde existují výjimky.
Společenský a kulturní život národnostních menšin je často doprovázen obtížemi vyvěrajícími především z toho, že u nás žijí značně rozptýleni. Shromažďují se hlavně ve velkých městech a průmyslových centrech. Výjimku tvoří Poláci obývající území severní Moravy a Slezska přiléhající k polské hranici. Je tedy logické, že lidé, kteří se zabývají tradicemi lidové kultury a za tím účelem se sdružují ve folklorních kolektivech a rozličných občanských sdruženích, se potýkají se značnými problémy. Promítá se to i do jejich snahy po uchování lidových tradic jejich etnika a péče o ně.
Od roku 1995 se cyklicky opakuje příprava a realizace multietnického kulturního pořadu s dnes už zaužívaným názvem "Domovina". Etnické minority v něm mají příležitost předvést vybrané ukázky tradiční lidové kultury, této významné složky svého kulturního dědictví, na pódiích jednoho z nejstarších a největších mezinárodních folklorních festivalů v Evropě. Je to pro ně mimořádná událost, která dává jejich činnosti výrazný podnět a směr, která je silně motivuje. Nelze opomenout ani dopad tohoto zatím vždy divácky velmi úspěšného pořadu na majoritní obecenstvo. Projekt přispívá k uchovávání, poznávání a prezentaci kulturního bohatství a dědictví u nás. Významný je však i jeho přínos k výchově k toleranci a obecně k naplňování Koncepce účinnější péče o tradiční lidovou kulturu v České republice

PhDr. Jan Krist, autor pořadu

Přípravu pořadu a celého projektu zabezpečuje po celou dobu trvání Slovácký krúžek v Brně za přímé finanční pomoci Ministerstva kultury České republiky.
Účinkují:

Pěvecký sbor RODYNA, Praha
Soubor Lycea Řekyň v České republice, Brno
Taneční soubor OLDRZYCHOWICE, Oldřichovice u Třince
Folklorní soubor PÁLAVA, Mikulov
Pěvecký soubor SUDARUŠKA, Brno
Soubor maďarských lidových tanců a písní KÖRIS, Brno
Hřebečský taneční soubor, Moravská Třebová
Soubor bulharských tanců PIRIN, Brno
Skupina TIFERET, Znojmo
Taneční soubor MERCI, Brno
Rusínský folklorní soubor SKEJUŠAN, Chomutov
Folklorní soubor ŠMYKŇA, Ostrava